Největší zabijáci chuti na sex

Snad všichni, ženy i muži, míváme občas období, kdy je naše libido utlumenější. Pokud je to ale dlouhodobější problém, je vhodné zjistit příčinu a také jak se s ní vypořádat. Co patří mezi největší nepřátele postelových radovánek? Přečtěte si tento článek.

Stres

Stresem v práci, doma nebo vztazích občas trpí každý a kromě jiných (i zdravotních) potíží se často projevuje tím, že se necítíme atraktivní nebo jsme vyčerpaní. Přijměte za svůj zdravý styl života. Hodně pro sebe můžete udělat sami, ale není ostuda poradit se s lékařem, psychologem či terapeutem.

Problémy ve vztahu

Partnerské neshody patří k hlavním zabijákům rozkoše. Zejména u žen pocit blízkosti silně souvisí s touhou. A u obou pohlaví ochlazují chuť hádky, nedostatečná komunikace, pocit zklamání a nedůvěra. V případě, že krizi nedokážete vyřešit sami, obraťte se na manželského/partnerského poradce.

Alkohol

Po pár sklenkách jsme většinou uvolněnější a odvážnější, ale přemíra drinků může naopak způsobit, že na postelové hrátky ani nedojde. Nebo když je opilý jeden z partnerů, může to druhého odradit. Plánujete-li vášnivou noc, raději to s pitím nepřehánějte.

Nedostatek spánku

Snížené libido souvisí i s únavou. Zamyslete se nad svými spánkovými zvyklostmi. Chodíte spát pozdě a vstáváte brzo? Často se v noci budíte nebo vám dělá problém usnout? Vše, co vám zabraňuje v potřebném odpočinku, může mít vliv i na sexuální život. Pokud nepomůže změna vašich spánkových návyků, poraďte se s lékařem.

Děti

Je normální, že při čerstvě narozených dětech není na sex čas a energie. Některé ženy mohou po porodu trpět bolestmi, než se jejich intimní místa zahojí. Abstinence by ale neměla trvat dlouho. Ať máte malé či odrostlejší děti, nezapomeňte si pravidelně udělat čas na partnera – a to se netýká jen postele.

Léky

Libido snižují i některé druhy medikamentů, zejména antidepresiva, prášky na vysoký tlak, hormonální antikoncepce nebo chemoterapie. Jestliže se domníváte, že nechuť k sexu souvisí s léky, které užíváte, poraďte se s lékařem o změně druhu či dávkování. Nevysazujte však žádné prášky na vlastní pěst.

Nízké sebevědomí

Je těžké cítit se atraktivně a přitažlivě, když se sami sobě nelíbíte. Naučte se mít rádi své tělo takové jaké je, ale zároveň to berte jako výzvu pro jeho změnu pomocí vyváženého zdravého jídelníčku a pravidelného cvičení. To navíc vytváří endorfiny – hormony dobré nálady. Má problémy se sebevědomím váš protějšek? Co nejčastěji ho chvalte.

Obezita

Nadváha či přímo obezita také tlumí libido a navíc mívá souvislost s předchozím bodem. Další z důvodů, proč se zbavit kil navíc! Pokud to nezvládáte sami, konzultujte hubnutí s dietologem nebo výživovým poradcem.

Potíže s erekcí

Muži s erektilní dysfunkcí se často obávají, že nebudou schopni “výkonu” a tím rovněž klesá jejich zájem o sex vůbec. Tento problém lze naštěstí léčit a také oba dva partneři mohou pracovat na tom, aby nekomplikoval jejich vztah.

Deprese

Lidé trpící depresí často přestávají těšit běžné věci včetně postelových radovánek. Jak už bylo zmíněno výše, na libido mohou mít vliv i užívaná antidepresiva. Neostýchejte se se svým lékařem (terapeutem, psychiatrem) hovořit o tomto problému a hledat řešení.

Menopauza

U mnoha žen se potřeba sexu snižuje v období menopauzy. Občas je to provázeno i fyzickými příznaky jako vaginální suchost a bolest při styku. Všeobecně však pomáhá v tomto životním milníku dál pracovat na svém vztahu, sebevědomí a zdravém životním stylu.

Nedostatek pocitu blízkosti

Intimita je víc než jen erotika. Nezapomínejte se s partnerem věnovat jeden druhému i jinak – společným výletem, večeří a blízkými, ale ne přímo sexuálními aktivitami – polibky, masáží apod. Pocit blízkosti a důvěry zároveň zvýší váš sexuální apetit.