Jak vylepšit bydlení – drobnosti, které zkrášlí každý pokoj

Zařizování domova lze považovat za nikdy nekončící proces, činnost, která nás zaměstnává po celý život a není divu – vždyť právě naše obydlí nám poskytuje útočiště, základnu, startovací plochu. Je to místo, kde můžeme konečně vydechnout od celodenního shonu, je to prostor, kde z nás opadne stres, odpočíváme, lenošíme, scházíme se se svými nejdražšími – a při tom všem se chceme cítit dobře. Co dobře, přímo výborně! Naše pocity a podvědomí je silně ovlivňováno nejen pozitivními a negativními zážitky, které nás během posledních chvil potkaly, ale též naším prostředím, a proto bychom se měli snažit, aby místo, v němž se každé ráno probouzíme, trávíme volný čas a zase své oči ospale zavíráme, bylo co nejkrásnější a nejpříjemnější. Zahrajte si na malého umělce, na kreativce, jenž se s chutí pustí do zkrášlování každého pokoje v domě – není to totiž vůbec složité, stačí se inspirovat našimi nápady, které vám zajisté pomůžou s vykouzlením útulného příbytku, do kterého se budete vracet s radostí, usínat bez starostí a vstávat s velkou chutí do života!

Doplňky a dekorace mají zelenou!
Vylepšování obydlí nemusí být nutně spojováno s vysokými náklady, vaše peněženka rozhodně nemusí plakat, vždyť se stačí zaměřit na pouhé maličkosti, které dokážou vyzdvihnout a podtrhnout krásu již léta zařízeného interiéru. Pusťte se proto do hrátek s doplňky a dekoracemi, nenechávejte stěny a police stroze prázdné, projasněte je, vdechněte do nich život, promítněte do svého domova vlastní osobnost a popusťte uzdu kreativitě!

Plakáty, obrázky, obrazy
Milujete zvířata, abstrakci, florální motivy, stavby světové architektury čítající množství nádherných mostů či zajímavě komponovaných domů anebo snad obdivujete některou z filmových hvězd? Pak využijte k ozvláštnění holé zdi zajímavý obraz nebo plakát s motivem, který vás zcela zaujme – krásné kousky seženete nejen v hobby prodejnách, papírnictvích, ale i v nabídce specializovaných obchodů na internetu. Plakát můžete rovnou nechat zasadit do skla anebo jen orámovat plakátovými, plastovými lištami, které jsou nejen lacinější, ale i lehčí a mnohem odolnější než skleněná výplň.

Využijte i věci, kterých jste se původně chtěli zbavit
Zeje vám na kuchyňské lince prázdná sklenice od okurek? Rozhodně ji nevyhazujte, i ona totiž může být stylovým doplňkem do interiéru! Stačí ji nabarvit, oblepit barevnými páskami, namočenými kousky zmačkaného krepového papíru či ubrousky, obmotat veselými pentlemi nebo odrátkovat měděným či stříbřitým drátkem. Taková sklenka potom poslouží jako praktická vázička na květinu či jako krásný svícínek, jenž rozzáří stůl při večeření s láskou připraveného pokrmu.

Květiny kam oko dohlédne
Přeneste kousek přírody i do svého domova! Objevte v sobě pěstitelské vášně a staňte se malým zahradníkem, vždyť pohled na den ode dne se rozrůstající zeleň je tak uklidňující! A co teprve, když se mezi zeleným lupením objeví i barevný kvítek, to je potom radosti a hruď se dme pýchou každého milovníka něžných, zelených stvoření. Květinu můžete zakoupit již vzrostlou v květinářstvích i hobby marketech, vděčnými druhy jsou africké fialky, které zpestřují parapety oken plejádou různobarevných kvítků nebo ibišky, nenáročné keříky s velkými květy, připomínajícími růži. Nosíky potěší též orchideje, péče o ně je o něco složitější, avšak tento fakt kompenzuje široká nabídka mnoha druhů – vybírat můžete nejen dle tvaru a barvy okvětních lístků, ale též podle vůně, jež je často velmi intenzivní. Dobrodružnější duše mohou zase zasadit do květináčků s půdou semena ze snězeného ovoce – věřte nebo ne, i za vlastními okny lze vypěstovat citroníky, mandarinkovníky, keříky avokáda, marakuju, liči, kokosovou palmu či mangovník! Experimentujte!

Nejbližší osoby vždy na očích
Máte velkou rodinu a ne vždy si můžete udělat čas, abyste navštívili své nejdražší příbuzné? Chybí vám váš tatínek, maminka, sourozenec nebo nejlepší přátelé? Pak nechte vytisknout několik fotografií, které jste za léta společně strávených období nashromáždili a vložte je do rámečků, které můžete buď sami vyrobit z dřevěných lišt či tvrdého kartónu nebo zakoupit již hotové v obchodech. Vaši nejmilejší tak budou neustále s vámi, stačí jen pohled na jejich papírové zvěčnění a hned budete cítit vroucí obětí maminky a tatínka, vybaví se vám radostné vzpomínky a pocity spojené s onou situací, jež byla navždy zachycena zmáčknutím spouště fotoaparátu. Obzvlášť krásně vypadají černobílé fotografie vložené do barevného orámování, nádech luxusu a starobylosti zase navodí vyřezávané rámečky v zámeckém stylu. Můžete jich mít jenom pár a položit si je na noční stolek nebo naopak desítky, kterými posejete celou stěnu. Kdo nechce ničit zdivo přibíjením hřebíčků, nechť sáhne po samolepícím, oboustranném suchém zipu či v případě lehčí váhy udrží fotografii též samolepící oboustranná páska.

Marnivosti, které vykouzlí úsměv na rtech
Drobnůstky všeho druhu byly dříve součástí každého obydlí. Vzpomeňme na kredence plné nádobí s ozdobným zlacením a broušením, které ovšem sloužily pouze jako dekorace. Dnes se preferují spíše prázdné plochy, jednoduchost, praktičnost, avšak takový prázdný interiér může nakonec způsobit pocit chladu, neosobnosti, strohosti. Možná je to důsledek upjaté doby, možná je mnoho z nás přeci jenom přespříliš velkými praktiky, avšak takové nadýchané polštářky s kanýrem nebo barevným vzorkem, jemný strakatý přehoz přes postel či veselá soška na poličce, každý přísný interiér doslova rozzáří! Nebojte se marnivostí, až příště zahlédnete v obchodě roztomilou dózu, kasičku ve tvaru prasátka, šperkovnici či snad pěkný hrneček s legračním motivem, popřemýšlejte, zda by právě taková věc nemohla být krásným a milým kýčem, který však bude mít ve vaší domácnosti své místo – no není příjemné ráno sypat oblíbenou kávu z pestrobarevně potištěné plechovky, servírovat snídani na ozdobný talířek, poté ji pojídat sedíce na posteli plné měkkých a hebkých polštářů a luštit při tom křížovky s oblíbeným perem, které jste zrovna vytáhli ze smějícího se hrnečku, do něhož ukládáte psací potřeby?

V záři zlata
Světlo! Čím více ho v interiéru je, tím jedině lépe! Tma v nás vyvolává sklíčené pocity, naším cílem je ale v naprosté většině případů opačný jev – radost ze života, elán, síla, chuť prožít den na plno a cítit se výborně, svěže, odpočatě! Vždyť ani květinám se bez slunce nedaří, proto roztáhněte závěsy, sepněte je na bok sponou, či svažte saténovou stužkou a nechte místnosti zalít slunečními paprsky! A až se bude stmívat, vyčarujte si příjemnou atmosféru díky světlu umělému. Krásným a přitom i praktickým doplňkem každého pokoje mohou být totiž právě svíce, svíčky a světýlka! Ať už ty nejmenší, čajové, umístěné ve svícínku nebo ty větší, třeba z včelího vosku, jež si můžete vyrobit při troše snahy také sami. V současné době jsou též velmi populární svíce ve skleněných nádobách, na nichž vydrží plamínek plápolat i několik desítek hodin, nemusíte tak často myslet na pořízení dalšího balíčku nových voskových kamarádek. A kdo dává raději přednost světýlkům, jejichž světlo je vyzařováno díky energii elektrické, pak se krásným doplňkem interiéru může stát světelný řetěz, který lemuje zeď okolo lůžka či je jemně stočen a vměstnán do velké sklenice či lahve se širším hrdlem – po rozsvícení pak vytvoří efektní lampičku, která jistě zaujme každou návštěvu na přátelské vizitě u vás doma.

Voňavé relaxování
Pro dovršení příjemné nálady je potřeba nejen potěšit náš zrak pohledem na krásné věci, jimiž jsme si interiér vyzdobili, ale též náš čich a vězte, že to není žádným tvrdým oříškem! Skvělým způsobem, jak dosáhnout pošimrání našich nosů a zároveň potěchy oka, je pořízení si aroma lampičky. K dostání jich je na trhu nepřeberné množství – keramické, kamenné, kovové a v liniích jemných, zdobných i geometricky přesných. Kdokoli si dnes najde tu svou, tu, která mu nejen ozdobí volný koutek na pracovním stole či poličce, ale též prozáří večerní chvíle strávené například u knížky, kdy zároveň prosytí prostory omamnou vůní dle vkusu a preferencí každého z nás. Vonné esence můžeme zakoupit, ale i vyrobit – stačí nalít do mističky vodu a vložit do ní citrónovou kůru, snítku levandule či hvězdičky badyánu. Mladým přírůstkem do rodiny voňavých aroma přípravků jsou též malé vosky různých tvarů, které se po zapálení svíčky roztaví v mističce a poté provoňují místnosti dlouhé hodiny.

A co vy? Inspiroval vás nějaký z výše vypsaných nápadů či máte svůj vlastní tip, jak rozradostnit obydlí? Co děláte proto, aby se interiér, který obýváte, stal skutečným domovem, domovem s příjemnou, útulnou, láskyplnou atmosférou a hlavně s vnitřním kouzlem?